|
Last Updated: 2 Apr 2018 - 8:45:17 PM |
IRISH UNDERAGE CHAMPIONSHIPS - Race Pictures
By Darren Crawford
30 Sep 2008,
|
Email this article
|
Pictures courtesy of Darren Crawford.
All Ireland Youth Championships - RESULTS
--- UNDER 11's ---
Under 11 Criterium
1st Micheal O'Loughlin, Dan Morrissey, GOLD
2nd Declan Mulholland, Clan Eireann, SILVER
3rd Aaron Swan, Ballymena Road Club, BRONZE
4th Ryan Orr, Old Bleach C C
5th Cathal Clarke, Newry Wheelers
6th James Curry, Banbridge C C
Under 11 Time Trial
1st Declan Mulholland, Clan Eireann, GOLD
2nd Aaron Swan, Ballymena Road Club, SILVER
3rd Michael O'Loughlin, Dan Morrissey, BRONZE
4th Ryan Orr, Old Bleach
5th Cathal Clarke, Newry Wheelers
6th James Curry, Banbridge C C
Under 11 Road Race
1st Micael O'Loughlin, Dan Morrissey, GOLD
2nd Declan Mulholland, Clan Eireann, SILVER
3rd Ryan Orr, Old Bleach, BRONZE
4th James Curry, Banbridge C C
5th Aaron Swan, Ballymena Road Club
6th Cathal Clarke, Newry Wheelers
Under 10
1st Angelo O'Connor, Laois C C
2nd Jim McConville, Kanturk Credit Union C C
3rd Paul Sexton, Kanturk Credit Union C C
Team : Kanturk Credit Union C C
--- UNDER 12's ---
Under 12 Criterium
1st Mark Downey, Banbridge C C, GOLD
2nd Shane O'Hara, Kanturk Credit Union C C, SILVER
3rd Darragh Long, Orwell Wheelers, BRONZE
4th Craig Crawford, Ballymena Road Club
5th Dylan O'Brien, Dan Morrissey
6th Eddie Dunbar, Kanturk Credit Union C C
Under 12 Time Trial
1st Mark Downey, Banbridge C C GOLD
2nd Darragh Long, Orwell Wheelers, SILVER
3rd Craig Crawford, Ballymena Road Club BRONZE
4th Shane O'Hara, Kanturk Credit Union C C
5th Eddie Dunbar, Kanturk Credit Union C C
6th Dylan O'Brien, Dan Morrissey
Under 12 Road Race
1st Shane O'Hara, Kanturk Credit Union, GOLD
2nd Mark Downey, Banbridge C C, SILVER
3rd Darragh Long, Orwell Wheelers, BRONZE
4th Craig Crawford, Ballymena Road Club
5th Henry Cook, Limerick C C
6th Richard Donovan, Kanturk Credit Union C C
Unplaced Girl
Caoibhe Ivory, Bray Wheelers
Team : Kanturk Credit Union C C
--- UNDER 13's ---
Under 13 Criterium
1st Ciara Mulholland, Clan Eireann, GOLD
2nd Sean McConville, Kanturk Credit Union C C, SILVER
3rd Darragh Campbell, Drogheda Wheelers, BRONZE
4th Ryan Turner, Juiced Orchard C C
5th Kieran Coghlan, Covey Wheelers
6th Christopher Kennedy, Covey Wheelers
Under 13 Time Trial
1st Ciara Mulholland, Clan Eireann, GOLD
2nd Shaun McConville, Kanturk Credit Union C C, SILVER
3rd Craig Arrigan, Orwell Wheelers, BRONZE
4th Kieran Coghlan, Covey Wheelers
5th Ryan Turner, Juiced Orchard C C
6th Christopher Kennedy, Covey Wheelers
Under 13 Road Race
1st Ciara Mulholland, Clan Eireann, GOLD
2nd Ryan Turner, Juiced Orchard C C, SILVER
3rd Ciaran Campbell, Drogheda Wheelers, BRONZE
4th Sean McConville, Kanturk Credit Union C C
5th Chris Oakley, XMTB
6th Craig Arrigan, Orwell Wheelers
Unplaced Girl
Aimee Ogilby, XMTB
Team : Covey Wheelers
--- UNDER 14's ---
Under 14 Criterium
1st Robert Anderson, Juiced Orchard C C, GOLD
2nd Cormac Clarke, Newry Wheelers, SILVER
3rd Simon Fox, Fermoy C C, BRONZE
4th Francis Sheridan, Covey Wheelers
5th Patrick J McCarthy, Fermoy C C
6th Gavin Burke, Innishfree Wheelers
Under 14 Time Trial
1st Robert anderson, Juiced Orchard, GOLD
2nd Cormac Clarke, Newry Wheelers, SILVER
3rd Patrick J McCarthy, Fermoy C C, BRONZE
4th Simon Fox, Fermoy C C
5th Francis Sheridan, Covey Wheelers
6th James Lynch, Navan Road Club
Under 14 Road Race
1st Robert Anderson, Juiced Orchard, GOLD
2nd Cormac Clark, Newry Wheelers, SILVER
3rd Simon Fox, Fermoy C C, BRONZE
4th Gavin Burke, Inishfree Wheelers
5th Patrick J McCarthy, Fermoy C C
6th Colin Hughes, Emyvale C C
Unplaced Girl
Claire Oakley, XMTB
Team : Covey Wheelers
--- UNDER 15's ---
Under 15 Criterium
1st Jack Wilson, East Antrim C C, GOLD
2nd Mantus Spirgius, Juiced Orchard C C, SILVER
3rd David Chambers, Fermoy C C, BRONZE
4th Nathan Mehaffey, Juiced Orchard C C
5th David Boyd, Navan Avonmore
6th Javan Nulty, Stamullen Road Club
Under 15 Time Trial
1st Jack Wilson, East Antrim C C, GOLD
2nd Mantus Spirgius, Juiced Orchard C C, SILVER
3rd Javan Nulty, Stamullen Road Club, BRONZE
4th Christy Hegarty, Kanturk Credit Union C C
5th Kevin Barry, Kanturk Credit Union C C
6th David Boyd, Navan Avonmore
Under 15 Road Race
1st Jack Wilson, East Antrim C C, GOLD
2nd Nathan Mahaffey, Juiced Orchard, SILVER
3rd Mantus Spirgius, Juiced Orchard, BRONZE
4th Javan Nulty, Stamullen Road Club
5th David Chambers, Fermoy C C
6th Christy Hegarty, Kanturk Credit Union C C
Team : Juiced Orchard C C
--- UNDER 16's ---
Under 16 Criterium
1st David Neill, Team Madigan, GOLD
2nd Benner McGuire, Drogheda Wheelers, SILVER
3rd Ben Dowling, Bray Wheelers, BRONZE
4th Eamonn Maher, Dan Morrissey
5th Aaron Baines, East Antrim Audi C C
6th Colm Morris, Castlebar C C
Under 16 Time Trial
1st Aaron Baines, East Antrim Audi C C, GOLD
2nd Colm Morris, Castlebar C C, SILVER
3rd Ben Dowling, Bray Wheelers, BRONZE
4th David Neill, Team Madigan
5th Stephen McNamara, Clonmel Cycling Club
6th Benner McGuire, Drogheda Wheelers
Under 16 Road Race
1st David Neill, Team Madigan, GOLD
2nd Benner McGuire, Drogheda Wheelers, SILVER
3rd Ben Dowling, Bray Wheelers, BRONZE
4th Aaron Baines, East Antrim Audi C C
5th Adam Rayner, Juiced Orchard C C
6th Eamonn Maher, Dan Morrissey
------------------------------------------------------------
IMAGES COPYRIGHT:
Any images included in this article remain the property of the photographer, by whom all rights are retained, 2008 ©. Use of images for electronic or print purposes is may be possible with the express, written permission of the photographer.
|